Jump to content

Photo

Diploma evaluation: how much, where, how long?

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Vadim Zima

Vadim Zima

forum lifer

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 1,886 posts
  • Interests:Макинтош, цифровая любительская фотография, баловство с графическими приложениями, музыка - прогрессивный рок, блюз и британский поп-рок 70-х

Posted 30 January 2004 - 04:41 AM

Вопрос №1 - Какие существуют организации для оценки диплома, кроме всем известной WES?
Существует мнение, что самая авторитетная организация среди "оценщиков" дипломов - это National Association of Credential Evaluation Services, одним из членов которой является и упомятутая выше WES. Но я думаю, что логичнее начать поиск с головы, в качестве которой я бы назвал официальный орган США, например ... Министерство образования!

Если Вы инженер по образованию, то вам сюда:
Engineering Credentials Evaluation International (ECEI)
www.ecei.org
Engineering Credential Evaluation International (ECEI) of the Accreditation Board for Engineering and Technology, Inc. (ABET®) is the only engineering credentialing service in the United States specializing exclusively in the assessment of engineers educated outside the U.S. It is an independent service that enables state boards, employers, and educational institutions to interpret engineering academic credentials from non-US institutions.
Вопрос №2 - Могу ли я сам перевести свой диплом или необходимо обращаться к сертифицированному переводчику?
из инструкции ECEI:
4. Translations: Acceptable English translations must list courses, grades, and hours in the same order and format as they appear on the original document. Grades should be reported in the indigenous grading system. Interpretive translations are not acceptable. Translations must be made by a translator who is accredited by the American Translators Association or by a certified translator in the home country.
English translations alone will not be used for evaluation purposes; documentation from the issuing institution must be in the native language, along with a word-for-word English translation.

Translations must be certified and sent directly to ECEI by the translator/translation agency.

Вопрос №3
бывает "Магистр", а бывает "Бакалавр"

Вопрос №4 - Сколько стоит перевод диплома? Сколько стоит DIPLOMA EVALUATION?
Перевод: от 25 до 125 долларов
Оценка (по материалам ECEI):
Basic Evaluation Service (includes two original evaluation reports: one for applicant and one for designated recipient)
Basic Service is the ECEI processing time of 4-6 weeks after
receipt of complete information.
- US$375.00 (Payment must be made by money
order if you request Rush Service.)

[b]5-day Rush Service
- US$200.00 (additional to Basic Evaluation Service fee.)

Но я бы порекомендовал тщательно проштудировать информацию на сайтах ВСЕХ агентств, и только после этого принимать решение.
На следующей странице ссылка на список этих агентств.

#2 Vadim Zima

Vadim Zima

forum lifer

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 1,886 posts
  • Interests:Макинтош, цифровая любительская фотография, баловство с графическими приложениями, музыка - прогрессивный рок, блюз и британский поп-рок 70-х

Posted 30 January 2004 - 04:42 AM

Члены ассоциации NACES по данным 2002-2003 гг.
http://www.naces.org/members.htm

#3 Vadim Zima

Vadim Zima

forum lifer

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 1,886 posts

Posted 10 February 2005 - 08:46 AM

Независимые организации по оценке иностранных дипломов, обнаруженные на Интернете:

http://www.fcsa.biz

Интересно, почему они не являются членами вышеупомянутой Ассоциации?

А вообще, как я понимаю, [b]оценивать свои дипломы нужно в тех конторах, которые рекомендуют университеты и колледжи, в которые вы собираетесь поступать для дальнейшей учебы, или профессиональные ассоциации в той области, где предполагаете искать работу.

Иначе вы можете просто выбросить деньги на ветер!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users